Melodráma Hippodamia je unikátnym dielom českej kultúry, ktorá sa zaraďuje k významným dielam európskeho formátu. Český básnik Jaroslav Vrchlický napísal trilógiu Hippodamia v rokoch 1888 – 1891 a hudbu k melodrámatu zložil Zdenek Fibich (1850-1900). Melodráma je vydaná na nosičoch v niekoľkých verziách. V tej z roku 1996 postavy v diele narozprávali Martin Růžek, Eduard Cupak, Vladimír Brabec, Jaroslava Adamova, Jaroslava Obermaierová, Otakar Brousek, Karol Houska, Zdeněk Buchvaldek, Peter Hanicinec, Rudolf Hrušínský. Hudbu nahral Brnenský filharmonický orchester.
Príbeh trilógie Hippodamia je pokračovaním antického mýtu o Tantalovi, ktorý chcel vyskúšať bohov na Olympe či skutočne majú božskú vševeducu moc. A tak im vystrojil hostinu, kde pokrm pripravil z mäsa svojho najstaršieho syna Pelopa, ktorého pred tým zabil a rozrezal. Bohov jeho krutosť a trúfalosť rozhnevala, uvrhli ho do podzemnej ríše, kde vládne boh Hádes a následne mu udelili trest, ktorý poznáme ako Tantalové muky. Jeho syna Pelopa sa im uľútostilo, tak ho poskladali a oživili.
Cely príbeh o Tantalovi, je tu:
https://www.youtube.com/watch?v=dsCMMYcq4GM
Jaroslav Vrchlicky nadväzuje na tento príbeh v prvej časti trilógie Hipodamia, nazvanej „NÁMLUVY PELOPOVY, kde priebeh deja spája s fragmentami diel Sofoklea a Euripida. Pelops, po jeho oživení bohmi, je už na ceste domov, prechádza okolo kráľovského zámku v Pisách a ocitá sa na priestranstve pred vchodom…
Obsah celej trilógie nájdete tu: https://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/jaroslav-vrchlicky/hippodamie-trilogie.html#ixzz8Pq8rYcCy
Cellé dielo si môžu vypocut predplatitelia:
Spotify
https://open.spotify.com/album/5LbERgz2vtSQnyAdK41ez1 – NÁMLUVY PELOPOVY
https://open.spotify.com/track/5FBlDXH2IYoKvDw4zJX3Ly – SMÍR TANTALŮV
https://open.spotify.com/track/7Eb1mjfo8Ma2gGj1EOTP22 – SMRT HIPPODAMIE
Deezer
https://www.deezer.com/br/album/65889442 – NÁMLUVY PELOPOVY
https://www.deezer.com/br/album/70871382 – SMÍR TANTALŮV
https://www.deezer.com/br/album/70871382 – SMRT HIPPODAMIE
Celá debata | RSS tejto debaty